sobota, 30 grudnia 2017

zawór

jest sporo firm robiących oczyszczalnie działającej na tej samej zasadzietj. W zbiorniku jakieś kształtki, kratki tudzież inne płytki na których ma szansę zagnieździć sie kolonia bakterii. Wydaje mi się że te rozwiązania są najmniej awaryjne, a stosunek skuteczności takiej oczyszczalni do ceny jest więcej jak poprawny. Owszem oczyszczalnia posiada pompę do napowietrzania, ale ani ona głośna ani specjalnie awaryjna. Na takiej podstawie, że sprzedający ma klienta za głupka. Tu chodzi o zwrot VATu za te materiały, które kiedyś tam miały 7 czy ileś procent, a teraz mają 23. Tylko że akurat za oczyszczalnie urzędy nie zwracają. Najprościej zadzwonić do swojego urzędu przed zakupem. Widzę, że dobrze trafiłem .Gość już prawie jechał do mnie z tą "oczyszczalnią" -bo zimowa promocja .....Mówicie Panowie żeby biologiczną robić, no cóż trzeba będzie to przemyśleć .W grę wchodzi tylko studnia chłonna, bo kanalizacji deszczowej też u nas nie ma. 1. Proszę o ocenę zastosowanych średnic rur - czy są prawidłowe.Rur PN16 na rysunku nie masz i niech tak zostanie. z PN16 raczej nic nie rób. PN16 - miałem na myśli rodzaj rury z której wykonam instalację a nie średnicę,zgodnie z poniższym:PN i DN podobne do siebie Myślę, że PN16 będzie OK, u siebie mam właśnie PN16.
Nawiasem mówiąc, ja co prawda hydraulik-amator i może nie powinienem się zbytnio wymądrzać, bo mogę czegoś po prostu nie wiedzieć, ale jeśli pójdziesz do dowolnej hurtowni i spytasz o rury PP, bez wnikania w szegóły, to sprzedawca spyta tylko, czy mają być stabi czy zwykłe, w takie szczegóły, jak klasa PN nie będzie wnikał, bo pewnie i tak ma tylko te najpopularniejsze właśnie.

Co do średnicy króćca na filtrze - nic Ci nie da króciec 1", skoro dochodzisz do niego rurami DN25, ich średnica wewnętrzna i tak odpowiada średnicy armatury 3/4" (mam na myśli nyple, zawory itp), więc dając tam 3/4" będziesz miał wnętrze proste i bez skoków średnicy, co na tak krótkim odcinku i tak na opory przepływu by nie wpłynęło (gdybyś tam dał większą średnicę), a na zaburzenia tegoż przepływu i hałas instalacji - mogłoby.

A co do recyrkulacji - przy takim układzie ciężko będzie ją zrobić dobrze. Rury rozchodzą Ci się na trzy strony:
- łazienka parter+pralnia
- kuchnia
- piętro.

Kuchnia i łazienka poddasza powinna być objęta recyrulacją, w dwóch osobnych pętlach (znaczy jedna rura wraca od kuchni, druga z łazienki na górze i spotykają się gdzieś w punkcie rozdziału instalcji), z możliwością dławienia każdej z nich niezależnym zaworem, żeby wyregulować przepływ.
Natomiast jeśli ma być tanio, to łazienki i pralni na parterze bym recyrkulacją nie obejmował, blisko jest, te kilkanaście sekund udrażnianie kanalizacji tłuszczowej  na ciepła wodę można poczekać. A jeśli ma być komfortowo, to tam bym wstawił osobną pompę recyrkulacji, uruchamianą np. wraz ze światłem w tych pomieszczeniach.

Rury PN 10 SDR 11 (bez paska) – stosowane są w instalacjach zimnej wody użytkowej (z.w.u.) o temp. 20°C i ciśnieniu 10 bar.

Rury PN 16 SDR 7,4 (rury z niebieskim paskiem) – stosowane są w instalacjach ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz do zasilania niskotemperaturowych grzejników o temperaturze do 60°C i ciśnieniu 10 bar.

Rury PN 20 SDR 6 (rury z czerwonym paskiem) – można stosować w systemach ciepłej wody o temperaturze do 60°C i ciśnieniu 10 bar oraz centralnego ogrzewania (grzejniki wysokotemperaturowe) o temperaturze do 80°C i ciśnieniu 6 bar.

O recyrkulacji nie myślałem, dzięki za podpowiedż, poczytam jak zaplanować i zaprojektuje.

Filtr - tak chodzi o średnicę , 3/4" przy przekroju przyłącza wygląda ok. Myślałem o 1" zawsze można zredukować do 3/4 (może większy przepływ bęzie - takie rozważania w teorii.

Zbiornik wyrównawczy przyda się w okolicy zasobnika CWU, ale to już w czasie budowy kotłowni się zrobi, jako jej element.
Sposób podłączenia samego zbiornika CWU wydaje się ok, zwłaszcza, że dałeś tam stopniowanie średnic.

Nie ma na rysunku recyrkulacji. Nie robisz?

Filtr - chodzi Ci o średnicę gwintów? 3/4' powinno być ok.

2.Jakiej średnicy kupić filtr do wody (korpus na wkłady 10") 3/4" czy 1"

3. Czy zimna woda do zasobnika C.W.U. może być podłączona pod rurę fi 25 zasilającą inne punkty, czy rozdzielić za przyłączem na zasobnik i wodę zimną

4. Czy w takiej instalacji potrzebny jest zbiornik wyrównawczy ?

5. Czy rury PN16 wystarczą czy może dołożyć do PN20

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz